04 Eylül 2011

D.I.Y Kahveli Lip Scrub tarifimiz gelmiştir!Bir iki gündür niyetlendiğim fakat zaman bulamadığım için bugüne kalan lip scrub projemi nihayet hayata geçirebildim.

Bunu yapmamdaki en önemli sebep,dudağımı fırçaladığım en yumuşak diş fırçasının bile derimi fırçanın kıllarıyla birlikte götürüp ertesi gün beni çatlamış ve kabuk bağlamış dudaklarla başbaşa bırakmasıydı.

Dudak peelingi işini en nazik şekilde nasıl çözerim diye düşünürken,aklıma zaman zaman yüzüme maske olarak uyguladığım kahve telveleri geldi.Gerçi galiba telve pişmiş kahvenin kalanına denir,ben bunu pişmemiş haliyle kullandım ama kahve kahvedir diyerek tarife geçiyorum.


Öncelikle tarif yapacağınız kaba ve istediğiniz peeling etkisinin yoğunluğuna göre değişebilir.Benim kullandığım bu kabı 1 TL'den biraz büyük olarak düşünebilirsiniz.Yani oldukça küçük.Watsons'da satılan seyahat kitlerinin içindeki bu krem kabının aslında minik  bir spatulası da vardı ama kimbilir şimdi nerededir...

Malzemelerimiz şunlar:

*2 çay kaşığı toz şeker*
*2 çay kaşığı bal*
*2 çay kaşığı zeytinyağı*
*kıvamı tutana kadar türk kahvesi*

Kıvamı tutana kadar türk kahvesini,yemek tariflerinin "aldığı kadar un" kalıbı olarak düşünebilirsiniz.Belli bir ölçü veremiyorum çünkü işin içine bal giriyor ve kimi bal çok sıvıyken kimisi de oldukça katı olabiliyor.Siz dudağa sürülebilecek kıvama gelene kadar kahve koyun.Zaten peeling özelliğini kahve sağlayacağı için daha etkili bir lip scrub'ınız olacaktır.Benimkinin kıvamı yukarıdaki gibi oldu.Dudağa parmakla sürülüp masaj yapılırken akmıyor.Ama elbette beğenmezseniz düzeltmesi gayet kolay.Biraz daha kahve koyarak kendi öz lip scrub'ınızı zevkinize göre değiştirebilirsiniz.

Bunu yaptıktan sonra aklıma başka bir versiyonu daha geldi.Bir ara yüzüme içine mısır unu kattığım bir maske yapardım.Mısır unu da sert bir malzeme olduğundan bu scrub'da kullanılabilir.Hem kahve sevmeyenler hem de başka bir renk arzu edenler için böyle bir seçenek de mevcut.

Ben mısır unu alır almaz bir de o şekilde denemek istiyorum.Belki içine biraz daha farklı malzemeler de katabilirim.Pek yakında!

4 yorum:

 1. yapmaya çalışacağım bunu ^_^

  YanıtlaSil
 2. çok daha süperini yaparsın seen! :)

  YanıtlaSil
 3. aldım tarifi , lushtan ne farkı vsr sanki :D deneyeceğim hemen, teşekkürler

  YanıtlaSil
 4. biz lush'tan çok daha iyisini yaparız hııh:))
  rica ederim,güle güle scrub'la:)

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...